10 شغلی که هوش مصنوعی Chat GPT تهدید میکند

به وبلاگ روبو خوش آمدید، در این وبلاگ میخواهیم برخی از شغل ها را که توسط Chat GPT در معرض تهدید هستند را به شما معرفی کنیم. پس در ادامه مطلب همراهمان باشید.

تحدید شغل ها توسط هوش مصنوعی Chat GPT

تهدید هوش مصنوعی Chat GPT برای شغل ها

با توجه به بررسی‌هایی که تا به امروز انجام شده، مشخص شده که این ابزار قدرتمندتر از آن چیزی است که ما تصور می‌کردیم و قابلیت جایگزین شدن در برخی از شغل های انسان ها را دارد.

در ادامه لیستی از شغل هایی که در معرض تهدیدی توسط Chat GPT هستند را به شما معرفی خواهیم کرد :

1. مشاغل فنی

مشاغلی همچون کد نویسی، برنامه نویسی کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، تحلیلگر داده و … همسو با فناوری هوش مصنوعی هستند که همین موضوع احتمال جایگزین شدن آنها با هوش مصنوعی را افزایش می‌دهد. یکی از مهم‌ترین دلایل، این است که هوش مصنوعی مانند Chat GPT در پردازش حجم زیادی از اطلاعات یا انجام عملیاتی با پیچیدگی زیاد، به ویژه توسط کامپیوتر، دقت نسبی و خوبی دارد.

2. مشاغل رسانه ای

مشاغلی همچون تبلیغات، تولید محتوا،نویسندگی، روزنامه نگاری و … ممکن است تحت تاثیر Chat GPT و اشکال مشابه هوش مصنوعی قرار گیرند. دلیل آن هم این است که، هوش مصنوعی قادر است داده‌های متنی را به خوبی بخواند، بنویسد و درک کند.

در واقع تجزیه و تحلیل و تفسیر حجم وسیعی از اطلاعات، مهارتی است که همگان از فناوری و ابزارهای هوش مصنوعی انتظار دارند. Chat GPT ممکن است بتواند وظایفی مانند گزارش‌دهی و نوشتن محتوا را «کارآمدتر از انسان» انجام دهد.

3. مشاغل حقوقی

مشاغلی مثل کارشناس حقوقی یا دستیار حقوقی نیز با مقادیر زیادی از اطلاعات، بررسی آنها و در نهایت همسو کردن آنها با داده‌های حقوقی سروکار دارند. در واقع عنوان شده که مشاغلی که با داده سروکار دارند، بیشتر مستعد اتوماسیون شدن هستند و بنابراین می‌توان آنها را کاملا با هوش مصنوعی سازگار دانست.

4. تحلیلگران بازار

هوش مصنوعی در تجزیه و تحلیل داده‌ها و پیش‌بینی نتایج خوب است. به همین دلیل است که تحلیل‌گران داده و بازار ممکن است خطر جایگزین شدن این شغل با هوش مصنوعی را احساس کرده باشند.

5. مشاغل مالی

تحلیلگران مالی و مشاوران مالی و سایر مشاغل در امور مالی که با مقادیر قابل توجهی از داده‌های عددی سروکار دارند نیز، می‌توانند تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار بگیرند.

هوش مصنوعی می‌تواند روندهای بازار را شناسایی کند، به کارفرما این ایده را بدهد که سرمایه‌گذاری در کدام بازار سود بیشتری دارد و در نهایت پیش‌بینی مالی و اطلاعات جامعی به شرکت‌ها و اشخاص ارائه دهد.

6. طراحان گرافیک

بسیاری از ابزارهای هوش مصنوعی می‌توانند در چند ثانیه تصاویری خلق کنند که همین موضوع، نشان دهنده جایگزین شدن این ابزارها به جای طراحان گرافیک خواهد بود. پیشرفت‌های اخیر در هوش مصنوعی مطمئنا سختی و عدم وجود سرمایه را برای برخی از افراد که تازه کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده‌اند، کاهش خواهد داد. اما این موضوع روی حذف طراحان گرافیک نیز اثر می‌گذارد و ممکن است به زودی شاهد جایگزین شدن این ابزارها به جای گرافیست‌ها باشیم.

7.کارگزاران بورس

بسیاری از فعالیت‌هایی که کارگزاران بورس انجام می‌دهند و یا افرادی را برای آن کارها استخدام می‌کنند، با هوش مصنوعی خودکار خواهند شد. افراد بسیاری سال‌ها زمان خود را صرف یادگیری کار با اکسل و نمونه‌سازی با اکسل می‌کنند، در حالی که هوش مصنوعی این کار را در کسری از ثانیه انجام خواهد داد.

8. حسابداران

مطمئنا تکنولوژی هنوز همه را بیکار نکرده است، اما این امکان وجود دارد که با وجود ابزارهای هوش مصنوعی بسیاری بیکار شوند. به ویژه «مشاغل فکری» بیشتر در معرض تهدید هستند. از جمله این مشاغل می‌توان به وکالت و حسابداری اشاره کرد. مسلما از بین رفتن مشاغلی مانند حسابداری و وکالت برای همه عجیب خواهد بود و حتی می‌تواند اثری مخرب در سیاست و بازار کار داشته باشد.

9. پشتیبانی آنلاین

احتمالا قبلا تماس یا چت از طریق خدمات مشتریان یک شرکت و پاسخ ربات را تجربه کرده‌اید. Chat GPT و فناوری‌های مرتبط می‌توانند این روند را ادامه دهند. یک مطالعه در سال ۲۰۲۲ از شرکت تحقیقاتی فناوری گارتنر پیش‌بینی کرد که ربات‌های گفتگو تا سال ۲۰۲۷ کانال اصلی خدمات مشتری برای تقریبا ۲۵% شرکت‌ها خواهند بود.

10. معلم

Chat GPT به راحتی می‌تواند جایگزین آنها سر کلاس درس شود و دانش‌آموزان را درس دهد. اگرچه هوش مصنوعی از نظر دانش دارای اشکالات و عدم دقت است، اما این مشکل به‌راحتی قابل حل است و حتی ممکن است به‌زودی حل شود. اساسا، معلم‌ها فقط باید استفاده از Chat GPT را در برنامه آموزشی خود قرار دهید.

اگر شما هم دوست دارید برای آسان تر شدن کار های خود از هوش مصنوعی کمک بگیرید، هوش مصنوعی فارسی روبو اینجاست تا در پیچیده ترین کار ها به شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *