GPT-5، هر آنچه درباره هوش مصنوعی بعدی ChatGPT میدانیم

به وبلاگ روبو خوش آمدید، امروز در این مقاله میخواهیم نسخه بعدی ChatGPT یعنی GPT-5 را که قرار است در آینده نزدیک منتشر شود بررسی کنیم و درباره قابلیت های احتمالی آن، تاریخ انتشار آن و رایگان بود آن صحبت کنیم.

اگر به اخبار هوش مصنوعی علاقه دارید، صفر تا صد اخبار هوش مصنوعی را در وبلاگ روبو دنبال کنید. 

هر آنچه از ChatGPT-5 میدانیم

سم آلتمن، یکی از مدیران شرکت OpenAI،در گفتگوی اخیری که بین مدیران عامل Microsoft و OpenAI داشتند، فاش کرد که GPT-5 به روزرسانی های قابل توجهی برای گفتار، تصویر و در نهایت برای قابلیت های ویدئویی خود دارد. بیل گیتس به همراه سم آلتمن، آینده هوش مصنوعی را بررسی کردند.

سم آلتمن با اشاره به آینده ای که در آن هوش مصنوعی می تواند وظایف پیچیده تری را انجام دهد و بخش های مختلف از جمله برنامه نویسی، آموزش و … را تغییر شکل دهد، گفت: چند وجهی بودن هوش مصنوعی مهم خواهد بود.

نسخه بعدی ChatGPT، معروف به GPT-5 در حال ساخت و توسعه است. این مدل زبان بزرگ پیشرفته به عنوان یک ابزار بسیار مهم و حیاتی در مسیر دستیابی به هوش عمومی مصنوعی (Artificial General Intelligence یا به اختصار AGI) دیده می‌شود، که ماشین‌ها را قادر می‌سازد تا بتوانند همانند انسان بصورت منطقی فکر و عمل کنند.

قابلیت های هوش مصنوعی GPT-5

ChatGPT-5 چیست؟

کمپانی OpenAI گفته است GPT-5 یک مدل زبان پیشرفته خواهد بود؛ بطوری هنگام مکالمه با آن متوجه نمی شوید با یک ماشین در حال صحبت هستید. که این قابلیت نشان دهنده قوی تر بودن هوش مصنوعی آن است که میتواند همانند یک انسان مکالمه و رفتار کند.

GPT-5 نشان‌دهنده نسل بعدی مدل زبان ترانسفورماتور از قبل آموزش‌دیده شرکت OpenAI است.  OpenAI ادعا می کند که GPT-5 نشان دهنده یک پیشرفت بزرگ در قابلیت های پردازش زبان طبیعی است.

GPT-5 با توانایی تقلید رفتار انسان ها برای درک و تولید متن، می تواند نحوه ارتباط ما با ماشین ها را تغییر دهد و بسیاری از مشاغل مرتبط با زبان را خودکار کند.

GPT-5 نسل جدید هوش مصنوعی ChatGPT

GPT-5 چه قابلیت هایی خواهد داشت؟

GPT-5 در حال حاضر به عنوان یک نسخه به روز شده از GPT-4 در حال توسعه است.

در حال حاضر، GPT-4 تنها به روش‌های بسیار محدودی می‌تواند استدلال کند، و قابلیت اطمینان آن نیز محدود است، به همین علت هدف از ساخت GPT-5 بهبود عملکرد نسخه فعلی آن یعنی GPT-4 است.

GPT که مخفف Generative Pre-trained Transformer یا ترانسفورماتور پیش‌آموزش‌شده تولیدی است، یک مدل زبان مبتنی بر یادگیری عمیق است که برای تولید متنی شبیه نوشته‌های انسانی طراحی شده است.

این زبان دارای مهارت های پردازش زبان طبیعی بیشتری است و در برنامه های متعدد کاربرد گسترده ای پیدا می کند که علاوه بر قابل اعتماد بودن قابلیت سفارشی‌ سازی و شخصی‌ سازی نیز بسیار مهم خواهد بود.

انسان ها خواسته های گوناگون و متفاوتی دارند که GPT-4 نمی تواند همه این خواسته ها را برآورده کند به همین دلیل  نسخه GPT-5 در تلاش است تا خواسته های بیشتری برآورده کند و مورد قبول اکثریت مردم قرار بگیرد.

سم آلتمن همچنان تاکید کرد که توانایی GPT-5 برای استفاده از داده‌های شخصی، از جمله درک ایمیل‌ها، جزئیات تقویم، اولویت‌های زمان‌بندی قرار ملاقات و ادغام با منابع داده خارجی، از جمله پیشرفت‌های کلیدی خواهد بود.

هوش مصنوعی چندوجهی برای یادگیری و استفاده از انواع محتوا مانند تصاویر، صدا، ویدئو و داده های عددی طراحی شده است.

OpenAI بیان کرده است که GPT-4 یک مدل چند وجهی است که می تواند هم ورودی های متن و هم تصویر را پردازش کند، اگرچه محدود به تولید خروجی ها به صورت متن است، اما GPT-5 از داده های بیشتری برای آموزش استفاده می کند.

OpenAI اخیرا نشان داده که در حال کار بر روی یک دستیار فوق هوشمند است تا رایانه ای را برای کاربر خود اجرا کند. که رقیب Microsoft و دستیار محل کار هوش مصنوعی Google است، اما این برنامه ها هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند.

حوزه های فعالیت Chatgpt در اینده

GPT-5 چه زمانی منتشر میشود؟

سم آلتمن هنوز تاریخ مشخصی را برای انتشار GPT-5 اعلام نکرده است. او در نوامبر 2023 به Financial Times گفت که تیم‌ ما بر روی این مدل زبانی بزرگ کار می‌کند، اما زمان انتشار آن را اعلام نکرد.

سم آلتمن در سخنانی در اجلاس جهانی دولت‌ها (WGS) در دبی، مجددا تاکید کرد که GPT-5 هوشمندتر خواهد شد. و گفت: “اینطور نیست که این مدل کمی بهتر شود، به این دلیل است که ما همه آن ها را هوشمندتر می کنیم، در کل بهتر خواهد شد.” 

او همچنین با بلومبرگ، تاجر، سیاستمدار و نویسنده ی آمریکایی، صحبت کرد و گفت که انتظار دارد مطمئن شود که می تواند محصولی را تولید کند که در مورد آن احساس خوبی داشته باشد و نسبت به آن احساس مسئولیت کند.

با وجود انتشار سریع GPT-4 به دنبال ChatGPT، بیش از دو سال آموزش، توسعه و آزمایش را پشت سر گذاشت. اگر GPT-5 از جدول زمانی مشابهی پیروی کند، ممکن است در سال 2025 منتشر شود.

انتظار می رود GPT-4، OpenAI را بیشتر توسعه دهد و حتی ممکن است یک آپدیت موقت با نام  GPT-4.5 را در این مدت معرفی کند.

هر ان چه از GPT-5 میدانیم

GPT-5 رایگان خواهد بود؟

با این که نسخه رایگان ChatGPT وجود دارد، مشخص نیست که آیا GPT-5 به اشتراکی مانند نسخه قبلی خود نیاز دارد یا خیر.

طرح اشتراک ChatGPT، حدود 20 دلار در ماه است و مزایای انحصاری از جمله افزایش زمان پاسخ‌دهی، امکان استفاده از افزونه‌ها و دسترسی انحصاری به GPT-4 را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. کاربران همچنین می توانند به مدل هوش مصنوعی داخلی آن یعنی DALL-E دسترسی داشته باشند.

همچنین توجه داشته باشید که آموزش و نگهداری مدل‌ های زبان فعلی گران است. این به این معنی است که وقتی GPT-5 منتشر شد، دسترسی به آن احتمالا نیاز به اشتراک در ChatGPT Plus یا Copilot Pro دارد.

بنابراین، راه اندازی GPT-5 می تواند منجر به مقرون به صرفه تر شدن و در دسترس شدن GPT-4 شود.

در گذشته، هزینه بالای GPT-4 تعدادی از کاربران را منصرف کرده است. با این حال، هنگامی که ارزان‌تر و به طور گسترده در دسترس قرار می‌گیرد، قابلیت ChatGPT برای انجام کارهای پیچیده مانند کدنویسی، ترجمه و تحقیق و … می‌تواند به طور قابل توجهی بهبود یابد.

برای استفاده از امکانات هوش مصنوعی چت جی پی تی 4 می توانید از روبو، هوش مصنوعی فارسی، به راحتی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *